KONKURS „ZAGADKA ŚW. ANTONIEGO”

KONKURS DLA DZIECI

Zagadka św. Antoniego

Rozwiąż krzyżówkę, a dowiesz się do czego zachęca nas św. Antoni.  Przygotuj pracę plastyczną i wygraj nagrody.

 

Do pobrania:

PLAKAT KONKURSOWY

KARTA KONKURSOWA

REGULAMIN KONKURSU

Od 28 maja do 10 czerwca 2018 roku na stronie internetowej parafii w Złotnikach Kujawskich(www.parafiazlotniki.pl) oraz profilu społecznościowym na fb (www.facebook.pl/parafiazlotniki)dostępne będą fragmenty życiorysu św. Antoniego. Zawarte w nim informacje ułatwią rozwiązanie krzyżówki, którą w wersji drukowanej można wziąć z naszego kościoła lub też samodzielnie pobrać i wydrukować ze strony internetowej.

Zadania konkursowe dla dzieci:
Rozwiąż hasło krzyżówki i stwórz pracę plastyczną, która będzie nawiązywać do hasła krzyżówki.
W Twojej pracy plastycznej (format nie większy niż A3, forma płaska: rysunek, fotografia, wycinanka, techniki łączone itp.) będziemy oceniać:
– czy praca odzwierciedla hasło krzyżówki?
– czy jest wykonana poprawnie, zgodnie z formatem i formą określoną w zadaniu konkursowym?
– czy jest pracą samodzielną, adekwatną do Twojego wieku?
– czy została wykonana starannie, estetycznie, z dbałością o szczegóły?

Kto może wziąć udział w konkursie?
W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku od 5-15 lat, które mieszkają na terenie parafii w Złotnikach Kujawskich lub uczęszczają do szkół i przedszkoli na terenie parafii w Złotnikach Kujawskich.
Kto będzie oceniał prace?
W jury zasiądą trzy osoby, a obradom i głosowaniu przewodniczyć będzie ks. Proboszcz. Jury wskaże trzy prace, a ich autorom przyzna po jednej z trzech głównych nagród.
Nagrody
Autorzy wyróżnionych prac konkursowych otrzymają nagrody rzeczowe.
Wszyscy uczestnicy, którzy dostarczą w terminie swoje prace konkursowe i wezmą udział we Mszy św. odpustowej 13 czerwca 2018 r. o godz. 18.00, otrzymają upominki.
Terminy
Pracę konkursową (pracę plastyczną oraz rozwiązaną krzyżówkę wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym konkursu) należy dostarczyć do dnia 10 czerwca (niedziela) do zakrystii naszego kościoła w Złotnikach Kujawskich lub do nauczycieli religii w swoich szkołach. Rozwiązanie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej Mszy św. odpustowej ku czci św. Antoniego w dniu 13.06.2018 o godz. 18.00, na którą zapraszamy wszystkie dzieci.

 

—————————————————————————————————————————————————-

Przeczytaj fragmenty życiorysu św. Antoniego. Na pewno przydadzą Ci się w rozwiązaniu krzyżówki konkursowej

Św. Antoni urodził się w 1195 r w Lizbonie, w Portugalii. Pomiędzy 15. a 20. rokiem życia wstąpił do Kanoników Regularnych św. Augustyna, którzy mieli swój klasztor na przedmieściu Lizbony.Obecnie św. Antoni jest patronem Lizbony . Dzień 13 czerwca, kiedy wspominamy św. Antoniego, jest świętem Lizbony, a zarazem dniem wolnym od pracy w tym mieście. Uroczystości ku czci św. Antoniego rozpoczynają się w przeddzień od marszów grup tanecznych na Alei Wolności w portugalskiej stolicy. Wieczorem na ulicach starówki gromadzą się mieszkańcy i turyści, aby wziąć udział we wspólnej zabawie.

Św. Antonii w klasztorze Augustynów w Coimbrze zdobył wykształcenie teologiczne i w roku 1219 otrzymał święcenia kapłańskie, ale jeszcze pod imieniem Ferdynand, jakie otrzymał na chrzcie św. Dopiero później wstąpił do zakonu  św. Franciszka z Asyżu ii osiedlili się przy kościółku św. Antoniego Pustelnika. Tam też Ferdynand zmienił swoje imię na Antoni.

Marzeniem młodego św. Antoniego było pójść w ślady męczenników i zginąć za wiarę na afrykańskiej ziemi. Dlatego udał się z posługą misyjną do Maroka. Jednak Bóg miał wobec niego inne plany.Św. Antoni będąc w Maroko ciężko zachorował i musiał wracać do Europy. Statek gnany burzą morską zawinął na Sycylię, a Włochy stały się odtąd jego nową ojczyzną.

 W roku 1228 Antoni udał się do Rzymu, by załatwić pilne sprawy swojej prowincji. Z tej okazji papież Grzegorz IX zaprosił go z okolicznościowym kazaniem. Wywarło ono na papieżu tak silne wrażenie, że nazwał Antoniego „Arką Testamentu”. Papież polecił mu wówczas, by wygłaszał kazania do tłumów pielgrzymów, którzy przybywali do Rzymu. Na prośbę kardynała Ostii Antoni napisał Kazania na święta. Wygłosił tam także kazania wielkopostne.

Św. Antonii czasem mylony jest z św. Franciszkiem. Obaj nosili przecież ten sam franciszkański, brązowy habit. Jak zatem odróżnić św. Antoniego? Jak każdy św. także św. Antonii przedstawiany jest w obrazach i ikonach z różnymi symbolami. Są nimi księga, lilia, serce, ogień – symbol gorliwości, bochen chleba, osioł, ryba.

W niektórych kościołach przed ołtarzem czy figurą tego świętego Cudotwórcy do dziś pozostała skarbonka z napisem „Chleb św. Antoniego”. Czyżby to Antoni był głodny? Nie. Zwyczaj ten zaczął się od ciekawej historii.

We Francji, w Tuluzie w r. 1890. młodej pracownicy Ludwice Bouffier zepsuł się zamek do sekretarzyka. Ponieważ miała wielkie nabożeństwo do Antoniego z Padwy, zwróciła się do niego o pomoc. Obiecała mu przy tym, że złoży ofiarę na ubogich, jeśli tylko pomoże jej rozwiązać kłopotliwą sytuację. Ku wielkiej uldze i radości zamek naprawił się bez wołania ślusarza. 

Historia Ludwiki, opublikowana wraz z innymi podobnymi zdarzeniami bardzo ożywiła kult św. Antoniego na przełomie XIX i XX wieku. Prawie we wszystkich kościołach wprowadzono wizerunki św. Antoniego i skarbonki z napisem „Chleb św. Antoniego”. Z ust do ust przekazywano sobie radę: „Masz kłopot – złóż ofiarę na biednych, a św. Antoni ci pomoże”.

Pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy są w Polsce i na świecie nie tylko kościoły, tak jak nasz w Złotnikach Kujawskich. Imię św. Antoniego mają także szkoły np. Szkoła Podstawowa w Brzezince czy Zespół Szkół w Tomaszowie Mazowieckim. Jego imię mają też szpitale np. w Ząbkowicach Śląskich czy w Łodzi. W wielu miastach można również spotkać ulice św. Antoniego. Najważniejszym miejscem kultu świętego jest jednak świątynia, w której znajdują się jego relikwie – Bazylika w Padwie, we Włoszech.