HISTORIA PARAFII

Pierwsza wzmianka o Złotnikach pochodzi z 1362 roku, ale o prawach własności Jana i Przecława Popowskich wiadomo dopiero w 1583 roku.

Parafia w Złotnikach Kujawskich została erygowana 1 stycznia 1924 roku przez kard. Edmunda Dalbora.

Kościół został zbudowano w latach 1924-1925, w stylu neoklasycystycznym.
Świątynia jest jednonawowa, posadowiona na planie prostokąta, murowana. Główna bryła ma dobudowane prezbiterium i zakrystię z jednej strony, a z drugiej plebanię. Elewacja ozdobiona pilastrami. Dach  z centralnie umieszczoną wieżyczką z sygnaturą.
Ołtarz główny przedstawia Ostatnią Wieczerzę wykonaną w formie ściennej mozaiki weneckiej.   Na ścianach bocznych również  stacje drogi krzyżowej wykonane są w stylu mozaiki.  W ołtarzach bocznych znajdują się obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej (ołtarz po lewej) oraz sw Andrzeja Boboli, jednego z patronów parafii.

Pierwszym proboszczem parafii w Złotnikach Kujawskich był ks. Ludwik Ciemniak, posługujący w latach 1925-1930.

Pierwszym synem parafii, powołanym do życia kapłańskiego, który w 1930 roku odprawił mszę świętą prymicyjną w Złotnikach Kujawskich, był ks. Zenon Nizółkowski.

Gruntowna modernizacja wnętrza kościoła miała miejsce od czerwca do listopada 1970 roku, gdy proboszczem był ksiądz Jan Koziński.
Świątynię konsekrował 28 września 1982 roku kard. Józef Glemp.

Parafia należy do dekanatu złotnickiego należącego do archidiecezji gnieźnieńskiej.

Zobacz nasz kościół z lotu ptaka (nagrano w maju 2018 r.)

Zobacz galerię historycznych zdjęć