Aktualności

15 sierpnia Uroczystość Wniębowzięcia N.M.P.

We wtorek 15. sierpnia obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Tradycyjnie tego dnia święcimy zioła i kwiaty, stąd często święto nazywane jest świętem Matki Bożej Zielnej.

Jako katolicy jesteśmy w tym dniu zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii.  Msze św. w naszym Kościele odbywają się według porządku niedzielnego, tj. o godz.  8.00, 10.00, 11.30, 17.00. Istnieje także możliwość uczestnictwa we mszy św. wieczornej w poniedziałek 14 sierpnia o godz. 18.00. Będzie to msza św. z uroczystości.

Z racji święta we wtorek biuro parafialne jest nieczynne.

Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi dogmat naszej wiary, choć formalnie ogłoszony stosunkowo niedawno – przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus:

„…powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej” (Breviarium fidei VI, 105)

Jednak przekonanie o tym, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale je uwielbił, uczynił podobnym do swojego ciała w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, było powszechnie wyznawane w Kościele katolickim już w VI wieku a nawet wcześniej. Cesarz Maurycy (582-602) polecił obchodzić na Wschodzie w całym swoim państwie w dniu 15 sierpnia osobne święto dla uczczenia tej tajemnicy.